Tek başına uyumak mı!

Çocukların tek başlarına yatmayı öğrenme zamanı geldiğinde işler biraz zorlaşabilir. Her zaman olduğu gibi zor anların imdadına halden anlayan kitaplar yetişir.

Bu kitaplardan iki tanesi Orion ve Karanlık ile Hışırtı, çocukların tek başlarına neden uyumakta zorlandıklarını ve çözüm önerisini anlatıyor. Çocukların korkularının sebebi hayal güçlerinin yüksek olmasıymış meğer!

Orion, sadece karanlıktan değil kapalı kapılar ardındaki her şeyden biraz ürkmektedir. Her an her yerden bir şeyin kendisine ‘ce eee’ yapacağını düşünmektedir. Bu endişesi en çok da gece olduğunda ortaya çıkmaktadır. Ve bir gece yine bir türlü uyuyamazken Karanlık çıkagelir ve Orion’a karanlığın ne güzel bir şey olduğunu gösterir. Mesela yıldızlar en çok karanlıkta güzeldir… Karanlık korkusu geçer Orion’un ve huzurlu bir gecenin ardından güneşe merhaba demenin zamanı gelir. Şimdi geceyi dört gözle bekleyecektir.

Tek başına odasında uyumayı öğrenmek zorunda kalan Zürafa Zuri’nin de benzer bir hikayesi var. O da daha ilk geceden duyduğu hışırtılar yüzünden uyuyamamaktadır. Zaten epey uzun boylu olduğundan uyurken şekilden şekile giren Züri bu hışırtı yüzünden daha da zorlanmaktadır. Sonunda bu hışırtının sebebinin minik bir ziyaretçi olduğunu fark eder.

İki kitap da tek başına uyumakta zorlanan çocukların derdine şifa olacak türden. “Uyuyamıyorsun çünkü seni uyutmayan şey sadece senin vehmin, hakikat ise başka türlü” mesajını veren bu iki kitap belki büyüklerin de uyku derdine çare olabilir.