Alzheimer Hastaları İçin Resimli Kitaplar

Görsel zenginliği, öğreticiliği ve sanata yönlendiriciliği ile çocuk kitaplarında görmeye alıştığımız resimli kitaplar artık alzheimer hastaları için de yayınlanıyor .

Kanada’daki Marlena Yayıncılık bunama dostu/ alzheimer dostu kitaplar üretti. Bol resimli, okumayı kolaylaştıran bu kitaplarla zihin aktif tutulmaya çalışılıyor.

Bunama/alzheimer hastaları ve yakınları için düşünülen bu proje büyük ilgi görüyor.

Projenin ortaya çıkış hikayesi ise şöyle: Rachel Thompson bir gün büyükannesinin gazete okumakta zorlandığını görür. Büyükanne eskisi gibi uzun yazıları okuyamıyor, anlayamıyordur. Bu duruma üzülen Thompson harika bir çare bulur. Büyükannesi ve onun gibi olanlar için bol resimli, az yazılı bunama dostu (dementia-friendly) kitaplar yazmaya başlar. Kitapların yayınlanması üç yılı bulur.

Bunama/alzheimer hastalarıyla empati kurmayı sağlayan bu kitapların içeriğinde hastaların kendini iyi hissedebileceği öyküler yer alıyor.

Kitaplar kuşe kağıda basılarak hazırlanmış. Hastalar daha kolay adapte olsun diye sayfa kenarlarında “sayfayı çevir, başla” gibi talimatlar yer alıyor.

KAYNAK: CTVNEWS