Arap çocuk edebiyatını ülkemizle buluşturan bir yayınevi: Nar Çocuk

Arap çocuk edebiyatını ülkemiz çocuklarıyla buluşturan Nar Çocuk yayımladığı kitaplar sayesinde büyük ilgi görüyor.

Yayınevinin son yıllarda birbiri ardına gerçekleştirdiği çevirilerle birlikte daha yakından tanımaya başladığımız Arap çocuk ve gençlik edebiyatı, değerli çalışmalarla büyümeye devam ediyor.

Uluslararası arenada pek çok dalda ödüller kazanan Arap çocuk edebiyatı eserlerini incelediğimizde kısa sürede büyük başarılar edildiğini söyleyebiliriz. Gerek metin gerek görsel kalite açısından çocuk dünyasını yakalamayı başaran Arap çocuk edebiyatında mültecilik, savaş, açlık gibi Ortadoğu’nun sorunları yer alıyor. Ayrıca hane ilişkileri, günlük hayat, toplumsal cinsiyet gibi konular da titizlikle işleniyor.

Fatıma Şerafeddin, Muhammed Al-Akus, Tagrid en-Neccar, Nebihe Muheydeli gibi Arap çocuk edebiyatında önemli yer edinmiş isimleri Türkçe’ye kazandıran Nar Çocuk’un yayın mutfağında daha nice kitap raflardaki yerini almaya hazırlanıyor.

Son yıllarda ülkemizde büyük bir yayıncılık çalışması olan TEDA verilerine bakıldığında Türkiye ve Arap dünyası arasındaki çocuk edebiyatı sahasında hatırı sayılır bir ilişkinin olduğu görülüyor. Bu proje sayesinde ülkemizde yayımlanan çok sayıdaki çocuk kitabı da Arap çocuklarıyla buluşuyor.