Bi’ Dünya Arkadaş

Bu günlerde çocuklar arkadaşlarından epey bi mahrum kaldı. Onların arkadaş özlemine bir nebze de olsa iyi gelecek bir önerimiz var. Fatma Işık’ın kaleme aldığı “Bi Dünya Arkadaşım Var” kitabında on beş ülkeden on beş çocuk evimize konuk oluyor.

San Francisco’da yağan yağmur Belinda’nın tüm planlarını bozuyor ama yeni bir şey keşfetmesine de sebep oluyor. Karlarla kaplı Kanada’da Putilik büyükleriyle birlikte ava çıkıyor. Şanghay’da Mulan kaybolan çekirgesini merak ediyor. Ramazan ayını ümitle bekleyen Abdullah, Ramallah’da hayallere dalıyor.

Her biri gerçeğe oldukça yatkın olan bu öykülerde çocuklarla birlikte yaşadıkları heyecana kolaylıkla ortak oluyoruz. Aile ilişkilerini, yeme-içme ve giyim kültürlerini, yaşadıkları yerin coğrafi şartlarını keşfediyoruz.

Öyküler, okul müfredatında yer alan Hayat Bilgisi ve Türkçe dersi kazanımlarını pekiştirici şekilde hazırlanmış. Farklılıkları algılama, ülkeleri tanıma, çeşitli oyunları öğrenme gibi bir sürü yan temayı barındıran öyküler, farklılıklarımız kadar ortak yönlerimizi de gösteriyor.