Burun tiradı: Cyrano de Bergerac

Domingo’nun Hepsi Sana Miras serisinde yer alan Cyrano de Bergerac kitabı meşhur Burun Tiradı olarak bilinen bir klasik. Fransız neo-romantiklerden Edmond Rostand’ın yazdığı bu tiyatro oyununu Hepsi Sana Miras serisi için Stefano Benni güncelliyor.

Peki Bergerac’ın anlatısı neden miras değerinde?

Bergerac yaşamış gerçek bir şövalye idi. Yalnızca bir şövalye değil kitapta da görüldüğü gibi tragedyaları, hicivleri, komedyaları ile kendisinden sonrakilere ilham olmuş bir şairdi.

Burnu kocamandı Bergerac’ın. Bu yüzden dış görünüşü kötü idi. Ama asil ruhu ve onuru vardı. Tarihe geçecek tiradlarını bu ruhla yazmıştı.

Cyrano De Bergerac haksızlığa boyun eğmeyen, güçlünün karşısında dimdik durabilen, onurlu bir silahşör. Ama aynı zamanda fizikçi, filozof ve şair kendisi. Kılıcını kullanmadan, sadece cümleleriyle gülünç duruma düşürebilir düşmanlarını. Bir tek kusuru vardır, dillere destan büyüklükteki burnu. Bu hiçbir şeyden korkmayan adam, sırf çirkin olduğunu düşündüğü için bir türlü cesaret edemez büyük aşkı Roxanne’e duygularını açmaya. Pek çok kişi gibi o da dış görünüşü yüzünden sevilemeyeceğini düşünmektedir. Zekası ve sevimliliği yüzünden sevilebileceğini ise aklına bile getirmez.

Adaletle yoğrulmuş bir hayatın anlatıldığı bu klasik eser Stefano Benni’nin çocuklar için güncellediği yeni anlatımla okumayı zevkli kılıyor; bu büyük mirası özenle kucağımıza bırakıyor.