Halime Kaptan

Rıfat Ilgaz’ın meşhur eserlerinden biri olan Halime Kaptan konusu Kastamonu, Cide’de geçen bir kahramanlık öyküsüdür.  

Kurtuluş Savaşı yıllarında memleketteki çoğu erkek askere alındığından köylerde kalan yaşlılar, çocuklar ve kadınlar savaşın neden olduğu zorlukların yanı sıra yoksullukla da boğuşmak zorunda kalırlar. Bu ağır şartlarda geçimini çoğunlukla denizden sağlayan Cideliler için son çare cesur ve fedakar kadınlar olur.

Bu kadınlardan biri olan Halime tekneyle açılarak denizde balıkçılık yapmaya başlar. Dev dalgalarla boğuşmak zorunda kalan Halime başına gelen pek çok sıkıntıya rağmen cesur ve sabırlı bir karakter olarak romandaki yerini korur.

Ne ki Halime ekmeğinin peşinde bir yandan dalgalarla boğuşup bir yandan çetelerle uğraşırken erkek kılığına girme zorunluluğun da farkındadır. Görev başa düşüp karargaha, İnebolu’ya cephane götürdüğünde artık o Halime Kaptan olacaktır.

Karadeniz’i konu edindiği kitaplarında yazar Rıfat Ilgaz yöreye ait kelimeleri ve halk deyişlerini vermekten kaçınmaz. Bu kitapta da yöre halkının kullandığı ve belki de günümüzde unutulmaya yüz tutmuş kelimeler yer alıyor.  Çocukların bu kelimelerle tanışması yaşadıkları topraklara aşinalık kazanmaları bakımından oldukça mühim.

*Cide bölgesini ve deniz yaşamını tanımak
*Bu bölgede kullanılan halk deyişlerini ve denize ait kavramları öğrenmek
*Milli Mücadele yıllarında halkın yaşadığı zorlukların farkına varmak
*Kahramanın kadın olması hasebiyle olumlu bir örnek oluşturmak

gibi eserin pek çok artısı bulunuyor.  Oldukça akıcı ve yalın bir dille anlatılan bu romanı on yaş üstü tüm çocuklar okuyabilir.