Hayal Geçidi ile Selçuklu’nun izinde

Çocuk, her zaman tarihi sorgular. Zaman kavramı öyle ya da böyle şekillenmeye başladığı andan itibaren önce gece ve gündüzü sorar çocuk, zamanla dünü ve yarını merak eder. Zamanla kuşatılmış insan için bu tür sorular fıtrîdir ve büyüdükçe bir tarihi olur insanın.

İnsan kendi tarihi kadar o tarihi tüm bir insanlığın tarihiyle birlikte okumaya mecburdur. Bu kaçınılmazdır. Nerden geldim nereye gidiyorum şeklindeki ontolojik okuma, ilk insan Adem a.s.’dan beri şekillenen insanlık birikimini okumakla birleşip entelektüel bir zenginliğe ulaşır. Ve bizim gibi türlü medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir coğrafyada yaşamak, bu tür ikili okumaları daha da zorunlu kılar. Bu okuma bir vicdan ve bir vefa meselesidir de aynı zamanda.

Tarihi nasıl okumalıyız yöntemsel bir sorudur ve cevabını başka bir yazıya ısmarlayarak sizleri iki mühim eserle tanıştırmak isterim. Hasan Bayraktar’ın kaleme aldığı Hayal Geçidi Serisi Selçuklu tarihini ve kültürel izlerini çocuklara anlatan kıymetli bir çalışma. Serinin ilk iki kitabı Sandığın Sırrı ve Ejderha Dövmeli Adam bugünkü Konya-Karaman sınırlarında yer alan Selçuklu medeniyetini anlatıyor, serinin üçüncü kitabı İstanbul Fethi’ni konu ediniyor.

Hayal Geçidi romanlarında, öğretmenlerinin kendilerine verdiği ödevleri araştıran tarih ve macera meraklısı gençlerin dilinden Selçuklu tarihine yolculuk yapıyoruz. Yazar macera serisi yazmış ama asıl derdinin macera içinde kaybolmak değil de macerayı tarih öğreniminde bir araç olarak gördüğünü anlıyoruz. Böylece kitapta verilmek istenenler ön plana çıkmış oluyor ki, tarih derslerinden epey sıkılan çocuklar için bu dengeyi kurmak oldukça zordur.

Gerek Konya-Karaman bölgesinden mimari eserlerin incelenmesi, gerek bu eserler üzerinden bir medeniyet okuması ve gerek bu medeniyeti oluşturan zihni arka planın anlaşılması gibi bir dizi galeri açılıyor okurun dünyasında. Tarihî roman okumayı seven gençlerin bu seriyi seveceğini düşünmemizin sebebi de bu galerilerde yapacakları fikrî yolculuktur.

Şüphesiz iyi okunduğunda 11. yy Anadolu’sunun bugüne söyleyebileceği çok şey var. Geçmişe yönelik nostaljik bir heyula ile değil gerçekçi ve ilham devşirici bir yaklaşım için bu tür gençlik kitaplarını önemsiyorum ve kesinlikle tavsiye ediyorum.

Hayal Geçidi
Hasan Bayraktar
Kayalıpark Yayınları