Roberto Piumini’den iki yeni kitap

Önce Değirmenler Vadisi‘nden başlayalım:

İtalyan yazar Roberto Piumini kurguladığı “Değirmenler Vadisi” romanında iki temel insan modeli sunar: biri hırsları yüzünden doğaya meydan okurken diğeri doğayı anlamaya çalışır ve ona saygı duyar.

İçine doğduğu coğrafyanın, kendisine verilen’in farkında bir çocuk olan Pietro hikâyeleri çok sever. “Ekmek, su neyse benim için hikâye odur” diyecek kadar düşkündür anlatılara. Bölgenin tek hikâye anlatıcısı Orlando’nun peşinde geçer çocukluğu. Bir vadide, bir tepelerde büyür ve derken o da bir baba olur zamanla.

Pietro oldukça alkaçgönüllü bir babadır. Vadinin en usta, en hamarat kişisidir. Suya oldukça yakın olan bu vadide değirmeni “keşfeder” ve bu teknik zamanla tüm vadiyi küçük bir cennete dönüştürür. Zamanla yeni teknikler geliştirir Pietro insan zekâsının ve doğanın nimetleri buluşunca insanoğlu için yaşam daha müreffeh olur.

Vadinin yukarı köyünde ise hırslı insanlar yaşamaktadır. Vadide olup bitenleri ve her yeri saran irili ufaklı değirmenleri gördükçe hırsları ve kıskançlıkları daha da çoğalır. Vadiye giden suyu engellemek tek çözümdür ve aynı zamanda tepe köyün de sonunu getirecek bir formüldür.

Pietro yaşadığı coğrafyayı iyi tanır; doğanın bir bildiği vardır diye düşünen, Yaratıcı’ya mütevekkil biridir. Vadinin suyunu açacak yolu bulur. Egemenlere ve gözü dönmüşlere karşı tek bir kaya parçası ile kazanır; doğaya karşı savaşılmayacağını gösterir.

Bizde olsa modern bir köy anlatısı diyebileceğimiz Değirmenler Vadisi barındırdığı ince detaylar, metni besleyen betimlemeler ve ince bir zeka gerektiren örgüsü ile haklı bir yer ediniyor çocuk edebiyatında. Yetişkinlerin de muhakkak okumasının gerektiği bu roman teknik ile doğayı buluşturmanın doğayı tahrip etmeden de pekala mümkün olduğunu gösteriyor. Ve doğaya, insana savaş açan rekabetçi zihniyetin en sonunda kendi kuyusunu kazacağını didaktik olmayan bir uslupla anlatıyor.

Binbir At Masalı

Atların asil hayvanlar olduğunu düşünen pek çok insanın keyifle okuyabileceği bir “at atlası” aslında bu çalışma. Mitolojiden efsanelere, tarihteki pek çok isimden roman kahramanlarına kadar atlarla ilgili anlatıların derlendiği kitapta at sevginiz daha da çoğalacaktır. Güçlü, hızlı, özgür ve vahşi, yardımsever; tahtadan, çelikten, mermerden atlar…

Roberto Piumini
Değirmenler Vadisi- Binbir At Masalı
Can Çocuk Yayınları