Sessizliğin Sesini Duymak

Anne ve babası işitme engelli olan Myron’un yaşam öyküsünü anlatan Sessizliğin Sesi erken büyümek zorunda kalan bir çocuğun yaşadığı zorlukları anlatıyor.

İşitme engelli oluşunu çoktan kabul etmiş bir anne, bu eksikliği bir türlü kabullenemeyen ve hayatındaki pek çok şeyi bu eksiklik üzerinden olgunlaştırmış bir baba, sara hastası bir kardeş ve tüm aileye göz kulak olmak zorunda kalan genç Myron.

Büyüme sürecine yakından şahitlik ettiğimiz Myron için esasen iki temel zorluk olduğunu söyleyebiliriz. Babasının duyanlarla iletişimini sağlayan Myron ne zaman bir yetişkin ve ne zaman bir çocuk olması gerektiğine karar verip, bu dengeyi sağlamak zorunda. Myron’un yaşadığı diğer bir zorluk  her şeye büyük bir hayranlıkla yaklaşan babasının sese dair sorularını yanıtlamak.

Myron’un babası çok güçlü bir kişilik. Onun sesleri hayal edişine, her zaman gülümseyişine, “kusurlarına” rağmen sahip olduğu özgüvenine, Myron’a olan sevgisine hayran olmamak mümkün değil. Duyanlar dünyasında kendisi de bir kusursuz olan Myron, babasına hem hayranlık duymakta biraz da onun bu olgunluğu karşısında ezildiğini hissetmektedir.

Hakkında ne söylersek söyleyelim eksik kalacak gerçek bir yaşam öyküsüne dayanan bu roman, insan ilişkilerine, hayata ve sevgiye dair çıkmazlarımız için iyi bir kılavuz niteliğinde.

Myron Uhlberg
Sessizliğin Sesi
Beyaz Balina Yayınları