Turgut Yüksel ile “Karikatür Çizmeyi Öğreniyorum”

Turgut Yüksel‘in çocuklar için kaleme aldığı karikatür dersleri serisi, karikatürle tanışmaya hazırlanan çocuklar için başlangıç düzeyinde teknikler sunuyor. Çizimler hem çok anlaşılır hem de çok eğlenceli!

Dört kitaptan oluşan “Karikatür Çizmeyi Öğreniyorum” serisinde çocukların temel okur-yazarlık düzeylerine hitap eden şekiller tercih edilmiş. Kolaylıkla ortaya çıkan karikatürlerinize bakıp yenilerini eklemek ve karikatürlerle kendinizi ifade edebilmek artık sizin hayal gücünüze kalıyor.

btr

Peki nedir bu karikatür?

Fransızca kökenli kelime, “saldırmak” anlamındaki caricare’den üretilmiş. Ama aynı kelimenin aslen İtalyanca kökenli olduğunu “bohça yapmak, dürmek, şaka yapmak” gibi anlamları olduğunu da hatırlatalım. Tüm bu anlamları birleştirince “şakayla dürülerek fırlatılmış” anlamına ulaşabiliriz. Karikatür zaten hiciv, eleştiri amaçlı mizah tekniğini kullanan bir ifade biçimidir. Onu resimden ayıran yönü çizgilerin yalın, sert ve eleştiri taşıyor olmasıdır. Bu yönüyle karikatürün muhalif bir damardan beslendiğini söyleyelim. Bu yüzden olsa gerek sansürle birlikte bu kadar anılan başka bir sanat şekli yoktur herhalde. İfade özgürlüğü tartışmaları da yine karikatür sanatıyla sık gündeme gelen başka bir konu.

Karikatürün sert ve yalın ifadesiyle eleştirel yönü sarsıcıdır. İster güldürsün isterse de düşündürsün (ki ikisini bir arada yapmayı başarır!) karikatürlerin çoğunlukla muhalifler tarafından tercih edilen bir ifade olduğunu biliyoruz. Karikatürün bu yönü genellikle de kişilerle otoriteler arası bir çekişmenin de sebeplerinden biri haline gelmiştir.

Karikatür demişken…

Karikatürün ne olduğunu kısaca anlattıktan sonra “çocuk ve karikatür” deyince akla ilk gelen bazı isimlerden bahsedelim. Çocuk kitapları yazarı Behiç Ak aynı zamanda çok iyi bir karikatüristtir. Kendisinin çizimleri eleştirellik taşısa da sert değildir. Pek çok ödülün sahibi Hicabi Demirci‘nin çocuklar için hazırladığı “Çizginin Çizgisi” karikatür dünyasına girmek isteyenler için ders kitabı niteliğinde bir çalışma. Selçuk Erdem, Oğuz Aral, Metin Üstündağ gibi isimler Türkiye’nin en bilinen karikatüristlerindendir. Dağıstan Çetinkaya‘nın “Böcekistan” kitabı da çok başarılı.

Süper Penguen çocuklar için yayımlanan ülkemizdeki tek karikatür dergisidir.