Virüs mü! Panik Yok!

Son aylarda dünyanın gündeminde sadece virüs var. Büyük bir endişe ve korku, virüsün kendisi kadar hızla yayılıyor. Çocukların bu stresli süreçten etkilenmemesi ve virüse karşı doğru bilinçlenmesi için yayıncılar harekete geçti. Çocuklara virüs gerçeğini anlatan ilk kitaplardan biri olan “Panik Yok-Virüs Senden Korksun” virüse karşı alınması gereken tedbirleri anlatıyor.

Her zamanki gibi okul çıkışında parkta arkadaşlarıyla oynayan Metin’in babası apar topar sirenleri çalan bir arabayla götürülür. Aynı gece ansızın sokaklar boşalır. Metin uzun bir süre dışarı çıkamayacağını, arkadaşlarıyla oynayamayacağını ve okula gidemeyeceğini öğrenir. Tüm bunlara sebep olan küçük, görünmez ve tehlikeli olan bir “şey”dir. Babası o şeyin ne olduğunu çözmeye çalışmak üzere götürülmüştür.

Metin, tıpkı bilim insanı olan babası gibi bu görünmez ama tehlikeli şeyi çözmeye çalışır. Kendini virüs kadar küçücük hale getirerek onların dünyasına girmeyi başarır.

Virüsün mahiyetini çözen Metin bu durumdan dünyadaki tüm çocukları haberdar ederek, onları virüse karşı dikkatli olmaya çağırır. Metin’in çağrısına uyan çocuklar derhal tüm tedbirleri yerine getirmeye başlarlar.

Bu süreçte bir çok terimsel ifadenin havada uçuştuğu ve çocukların bu terimlerden bir şey anlamadığını, onların anlayabileceği bir dilde onlara virüsü anlatmak gerektiğini söyleyen Moğol yazar Tsolmon Bayaraa bu işi iyi başarmış görünüyor.