okuldaki hayalci

Okula gitmek, ödev yapmak ve kitap okumak zorunlu birer eyleme dönüştüklerinde çocukların bu dayatmalara karşı bulduğu direniş yöntemlerine “bahane” diyoruz.

Anonim bir halk deyişi gibi belleğimize yerleşen “elektrikler kesildi” klişesi daha başka bahane üretmelere kapı araladığında buna da “hayal gücü” diyoruz.

Karşınızda otoriter ve buyurgan bir yetişkin olup size kurallara neden harfiyle uymadığınızı sorduğunda yapılacak en iyi şey birbirinden eğlenceli ve absürd bahaneleri ard arda sıralamaktır. Hayal gücünün bundan daha iyi lazım olduğu çok az durumla karşılaşırsınız.

Çocuklar için “bahane bulma kılavuzu” niteliğinde çok güzel iki kitap olan “Okuldaki Hayalci” serisinin iki kitabı Günışığı Yayınları’ndan çıktı. Çocuk dünyasını başarılı bir şekilde sözcüklerle dile getiren Davide Cali bu zamana kadar pek çok ödülün haklı sahibi oldu. Ve böylesi bir kitap illa ki resimlerle taçlanırdı ve bunu da Benjamin Chaud çok iyi başarmış.

“Okuldaki Hayalci” okumaya yeni başlayanlar için eğlenceli bir okuma deneyimi sunduğu kadar çizimleriyle de iyi bir resim müfredatı olabilir.